Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), kişilerin emeklilik dönemlerinde maddi güvence sağlamak amacıyla tasarlanmış özel bir sistemdir.

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin emeklilik dönemlerinde daha rahat yaşayabilmeleri, gelir elde ettikleri dönemdeki hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de koruyabilmeleri ve ihtiyaç duyacakları ek harcamalarını rahatça karşılayabilmeleri için mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı olarak oluşturulan bir emeklilik sistemidir.

1 Ocak 2013’te başlayan yeni BES dönemiyle birlikte, artık BES daha avantajlı. Çünkü devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %30’u oranında ek katkı sağlıyor. Örneğin, hesabınıza 1000 TL katkı payı yatırarak 300 TL devlet katkısından yararlanabilecek ve 1300 TL’lik birikim yapabileceksiniz.

BES fonları ile, içerisinde Apple, Alphabet, Microsoft, Nvidia, Meta, Cognizant, bulunan Nasdaq Teknoloji endeksi, vadelerini seçebileceğiniz Eurobond, Döviz, Altın, IMKB 100 ve IMKB 100 içerisindeki sürdürülebilirlik endeksi hisse senetlerine yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca içerisinde Emtia bulunan karma fonlarımızı da seçebilirsiniz.

Bilgi: info@proxysigorta.com